Založ si blog

Pár slov o Eduardovi Chmelárovi

Politika je degradujúca záležitosť v dnešnej dobe. Chtiac-nechtiac sme svedkami klamstiev, frašky a mediálneho pretláčania „favoritov“ v súčasných prezidentských volieb. Ale ešte stále sú voľby slobodné a na konci sami rozhodujete ako naložíte so svojim hlasom. Rád by som vyjadril svoj osobný dojem z jedného kandidáta.

Eduard Chmelár ma zaujal svojimi názormi. V prvom rade preto, že hovorí jasne a k veci. Hlavne čo sa týka programu, ktorý je realizovateľný v rámci súčasných právomocí prezidenta. Dokonca ponúka kroky ako by svoje body zrealizoval. Nesľubuje veci, ktoré nemôže ako prezident splniť. Dlhodobo komentuje politické dianie na Slovensku a vo svete. Na rozdiel od iných, nenadržiava ani jednej strane. Vie obidva politické tábory pochváliť ale aj tvrdo kritizovať. Najvýraznejšie je to vidieť v prípade koalície a opozície ale nie iba tam. Nepridáva sa ani na jednu stranu. Aj keď pravda je nepríjemná, len vďaka nej sa vieme posunúť ďalej.

Mal som možnosť (v rámci zberu podpisov ako dobrovoľník) sa sním osobne stretnúť. Už predtým som o ňom čítal takže som mal nejakú predstavu. Predstavoval som si večne zamysleného inteligenta, ktorý sa s vami bude rozprávať hlavne o politike. Neviem prečo, ale teraz mi to pripadá, ako keby som ho vtedy dehumanizoval. Lebo pri osobnom stretnutí som spoznal človeka, ktorý sa s vami zasmeje na vtipoch alebo bude rozprávať aj o bežných starostiach. Predstavu o pánovi Chmelárovi mi to zmenilo ale pozitívny dojem sa mi práveže umocnil. Rovnako ako politici, aj inteligenti vedia byť mimo realitu bežných ľudí ale to u Eduarda Chmelára neplatí.

Voľby sa blížia a kandidáti vám sľubujú veci nemožné a nereálne. Dokonca aj otvorene protiústavné. Ako som spomenul, u programu Eduarda Chmelára ma zaujala jeho realizovateľnosť. Pohybuje sa v súčasných kompetenciách prezidenta a dokonca dáva návrhy na dlhodobé ciele a vízie. Mali by sme mať vysoké nároky na prezidenta. Nech prezident nie je iba ako reprezentačná figúrka ale niekto s dlhodobým plánom.

Isteže, nie je dokonalý. Nemusíte súhlasiť úplne so všetkým čo povie, ani ja nesúhlasím s niektorými názormi. Ale zo všetkých kandidátov mi pripadá autentický a rozumie Slovensku ako nikto iný. Nehrá sa na „národného mesiáša“, ktorý spasí Slovensko. Rovnako to nie je „marketingová figúrka“, považovaná za „perfektného demokrata“, ktorá je relevantná iba vďaka médiám. Nikto nie je dokonalý a ako povedal Erich Maria Remarque „Kto je dokonalý, patrí do múzea“.

Nemôžem vám povedať koho máte voliť. Aj môj názor je zaujatý a viete koho podporím.  Môžem vás ale vyzvať na jednu vec. Dajte si tu námahu, nájdite si čas a prejdite si pozorne programy kandidátov. A zamyslite sa či môžu vôbec splniť svoj program v súčasnej parlamentnej demokracii. Či skutočne ide o program, ktorý dokáže splniť prezident alebo sú to veci, ktoré má na starosti parlament. Je to jeden zo spôsobov ako rozoznáte seriózneho kandidáta od populistu, ktorý chce vyhrať klamstvom.

Ženy a potratová politika

04.11.2019

Existujú témy, ktoré spoločnosť neskutočne rozdelia. Jednou z nich je aj potratová politika. Na tému reagujú všetci – politici, média a verejnosť. Lenže človek má pocit, že sa k téme potratov pristupuje strašne necitlivo a to platí pre obidve strany či už skupina za potraty alebo proti. V článku sa skúsim pozastaviť nad obidvoma pohľadmi. V tejto otázke sa [...]

Chýba nám alternatíva. Prinesú ju Socialisti?

28.07.2019

Slovenská politika má jednu tendenciu: nie je o tom stáť za niekým ale isť proti niekomu. Aj keď to znamená voliť nutné zlo alebo niekoho s kým sa nestotožňujete lebo „je proti niekomu“. V súčasnosti je to buď proti Smeru, SNS a ĽSNS alebo proti opozícii (starej v podaní SaS, OĽANO, Sme Rodina, KDH alebo „novej“ v podaní Progresívne Slovensko, Za Ľudí, Spolu). [...]

Tajne alebo verejne?

09.02.2019

Výber ústavných sudcov sa blíži. Z 39 kandidátov, ktorí prešli cez ústavnoprávny výbor, Národná rada v rámci hlasovania vyberie 18 a následne prezident z nich vymenuje 9 ústavných sudcov. Teraz sa rieši otázka ohľadom hlasovania. Má byť verejné alebo tajné hlasovanie? Argumenty z obidvoch strán sa pokúsim zhrnúť. Časť ľudí sa prikláňa ku verejnému [...]

veroniak remišová

Remišová: Za ľudí je v parlamente jediná seriózna stredová strana

03.08.2020 21:00

Veronika Remišová nevidí dôvod, aby sa strana Za ľudí musela spájať s inými politickými subjektami.

juan carlos

Bývalý kráľ Juan Carlos oznámil, že opúšťa krajinu

03.08.2020 19:29

Juana Carlosa v súčasnosti vyšetruje španielsky Najvyšší súd v súvislosti korupčnými aktivitami.

požiar hasiči bratislava

Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici

03.08.2020 17:37

Na mieste zasahuje 21 hasičov s 5 kusmi hasičskej techniky. Pozrite si video.

Ján Hrubala

Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Hrubala

03.08.2020 15:34

Ministerka spravodlivosti Kolíková si teraz môže a nemusí z úspešných uchádzačov vybrať nového predsedu.

dominik123

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 13666x
Priemerná čítanosť článkov: 1952x

Autor blogu

Kategórie