Tajne alebo verejne?

9. februára 2019, dominik123, Nezaradené

Výber ústavných sudcov sa blíži. Z 39 kandidátov, ktorí prešli cez ústavnoprávny výbor, Národná rada v rámci hlasovania vyberie 18 a následne prezident z nich vymenuje 9 ústavných sudcov. Teraz sa rieši otázka ohľadom hlasovania. Má byť verejné alebo tajné hlasovanie? Argumenty z obidvoch strán sa pokúsim zhrnúť.

Časť ľudí sa prikláňa ku verejnému hlasovaniu. Argumentujú tým, že politici získavajú mandát od občanov a preto občania majú právo vedieť kto ako hlasoval. Bez nijakých tajností. Táto požiadavka sa dá vysvetliť aj veľkou mierou nedôvery voči politikom a obavy, že niektorí poslanci podporia „toho svojho“.

Na druhej strane, tajné hlasovanie umožňuje poslancom voliť podľa svojho vedomia a svedomia. Bez nijakých nátlakov od kolegov, oponentov alebo dokonca aj médií. Jednoducho, hlasuje bezpečne podľa seba.

Je dobré, že sa verejnosť o takúto záležitosť zaujíma. Ústavný sudcovia majú funkčné obdobie na dvanásť rokov. Za takú dobu môžu veľa spraviť ale aj pokaziť. Otázka ale zostáva: Ako má prebiehať hlasovanie v Národnej rade? Osobne si myslím, že je ťažké určiť správnu možnosť. Obidve argumentácie majú svoju váhu. Ako som spomenul vyššie, požiadavka na verejné hlasovanie plynie z veľkej časti z nedôvery voči politikom. Ľudia majú pocit, že tak či tak sú vnútorne ovplyvňovaní alebo už sú podplatení. Tak nech je to aspoň verejne vidieť (keď sa transparentnosť stala „populárna“ v politike).

Ale mám obavu z jednej veci a tou je verejný lynč. Je pravda, že politik má slúžiť ľuďom. Preto by sme mali mať vysoké nároky na politikov. Politika rozhodne nie je miesto pre slabochov. Lenže aj oni musia mať svoje práva. Netvrdím, že si za takúto nedôveru nemôžu sami. Aj to je výsledok ich dlhodobej činnosti. Ale v niektorých prípadoch aj politik by mal mať právo bezpečne a bez nátlakov hlasovať. A toto mu tiež umožňuje tajné hlasovanie.

Všetky svetlá mieria na pána Roberta Fica. Ľudia sú skôr zvedaví, kto ho podporí. Aj keď prezident Andrej Kiska vyhlásil, že ho nevymenuje, Robert Fico nezmenil svoj postoj. Ústavný súd by ale nemalo byť zaslúžené miesto pre politických veteránov. Majú tam byť v prvom rade experti s právnou praxou a Robert Fico už dlhú dobu skôr robil politiku ako právo. Ale toto je iba môj názor.