George Orwell nám vie ponúknuť viac

Skoro každý pozná meno George Orwell (pravým menom Eric Arthur Blair), anglického spisovateľa, známeho vďaka jeho posledným dvom knihám, Zvieracia farma1984. Tieto dve diela sa považujú za jeho najlepšie a dodnes sú veľmi aktuálne. Pri súčasnej mediálnej a politickej manipulácii más sa ľudia radi na tieto knihy obracajú a používajú niektoré výrazy (Ideopolícia, Veľký Brat, newspeak a podobne). Lenže sa už veľa nehovorí o jeho esejach a novinových článkoch, ktorým rovnako neubúda na aktuálnosti. Dnes by som sa rád v krátkosti nad nimi pozastavil. Vypomáham si publikáciami vydanými českým vydavateľstvom Argo. Ide o štyri zväzky plné esejí, článkov a recenzií, preložených z anglickej verzie Essays  (zostavené Johnom Carey).

Pre nového čitateľa, ktorý takto do hĺbky nepozná Orwella, bude určite prekvapením rozsah tém o ktorých písal. Značná časť textov sa zaoberá politikou (domácou a zahraničnou) a spoločnosťou. Nájdeme tu však aj eseje o významných osobnostiach ako napríklad Charles Dickens, Rudyard Kipling, T. S. Eliot, Arthur Koestler, Salvador Dalí alebo Mahátma Gándhí a ďalší. Rovnako píše aj o svojich spomienkach z Barmy, z Francúzska alebo zo Španielskej občianskej vojny. Ale nie vždy preberá vážne témy. George Orwell sa dokázal pozastaviť aj nad anglickou kuchyňou, žabou obecnou alebo nad ohňom v domácnosti. V zbierke sú tiež všetky jeho články z rubriky „Jak to vidím já“ z novín Tribune, pre ktoré dlhodobo písal. Rovnako zaujímavé sú aj jeho poznámky ohľadom anglického jazyka, o nových slovách alebo ako politika vplýva na jazyk. Tiež často poukazoval na rôznu propagandu vo verejnom živote ľudí a upozorňoval na totalitné tendencie v spoločnosti.

Veľká časť publikácií sú Orwellove recenzie na knihy. Nejedná sa pritom o nejaké krátke texty ale o trochu hlbšiu analýzu. Niekedy vedel písať aj o politickej príslušnosti v danom diele (napríklad v recenzii na Žádná taková svoboda od Alexe Comforta poukazoval na sympatiu k pacifizmu). Tiež tu nájdete recenzie na Mein Kampf od Adolfa Hitlera alebo Obratník Raka od Henryho Millera (americký spisovateľ, kniha vyšla v 1934 vo Francúzsku, kvôli jeho snahe odtabuizovať pornografiu kniha v Amerike vyšla až v roku 1961) a mnohé ďalšie.

Kvôli svojim posledným dvom knihám sa George Orwell väčšinou uvádza ako symbol odporu proti komunistickému zriadeniu. Lenže v esejach bol schopný kritizovať každé politické hnutie. Či už išlo o komunizmus alebo fašizmus, ale aj konzervatívcov, liberálov, pacifistov, anarchistov, imperialistov a podobne. Napriek tomu, že sa po udalostiach v Španielsku hlásil ku demokratickému socializmu, socialistov dokázal naďalej tvrdo kritizovať.

Ak budem mať čas (a chuť), v budúcnosti by som sa rád pozastavil nad jednotlivými zväzkami a trocha hlbšie preberal jednotlivé texty. Kto je náročnejší čitateľ a chcel by kritický pohľad na danú dobu, určite navrhujem tieto knihy. Nie len v kontexte na dobu ale aj kvôli svojej aktuálnosti pre dnešok, sú eseje Georga Orwella dobre prepracované a určite vám rozšíria obzor. Rovnako skvelé sú aj jeho cestopisy Na dne v Paríži a v Londýne (popisuje fungovanie reštaurácií vo Francúzsku a jeho cestovanie ako tulák), Cesta k Wigan Pier (popis extrémnej chudoby na severu Anglicka a jeho kritika socialistických hnutí) a Hold Katalánsku (popisuje svoje zážitky zo Španielskej občianskej vojny). George Orwell nám rozhodne vie ponúknuť viac.

Ako robotník k Socialistom. sk

09.12.2024

Posledné udalosti v hnutí Socialisti.sk ma prinútili napísať tento text. Hlavne predošlá veľká hádka pod jedným z ich statusov na FB stránke. Nie som členom ale len voličom. Nemám pohľad zvnútra ale len zvonka takže nepoznám všetky detaily súčasnej „občianskej vojny“. Ale nemôžem ostať ticho. Pred rokmi, keď hnutie Socialisti.sk vzniklo, som ho privítal s [...]

Plebs nech platí za knihy

22.09.2024

Výrok Ladislava Kamenického rozprúdil široké diskusie a rôzne reakcie. Zo svojej strany tiež nie som nadšený lebo veľa čítam a odborné knihy z dejín a biografie sú už dosť drahé. A to som obyčajný robotník v sklade bez vysokej školy. Nechcem sa ale teraz pozastaviť pri obhajobe kníh a ich ceny. Je tu časť argumentácie, ktorá mi príde chorá. Časť občanov obhajuje [...]

Keď nám nezáleží na civilistoch

07.08.2022

Správa Amnesty International Slovakia vyvolala búrku nevôle za jej kritiku ukrajinskej armády. Poukazovali najmä na taktiku boja, ktorá ohrozuje civilné obyvateľstvo (zriaďovanie základní v obytných zónach a vykonávanie útokov z obývaných budov). V texte tiež upozorňujú, že Rusko nerozlišuje civilné objekty a vojenské ciele čiže takto sú civilisti ohrození (celú [...]

DN - vojaci-slovensko.jpg

Slovenskí vojaci absolvujú v prvom polroku 2025 viac ako 100 vojenských cvičení na Slovensku a v zahraničí

22.12.2024 11:15

Vojaci sa zúčastňujú na cvičeniach s cieľom plniť úlohy, ktoré im vyplývajú z členstva Slovenska v NATO.

kuchyňa, Deaf Group, Veľký Krtíš

Mladý podnikateľ vo Veľkom Krtíši dal prácu stovke ľudí a získal prestížne ocenenie. Keď človek chce, žije naplno, odkazuje

22.12.2024 10:00

Nepočujúci Pavel Šarina (32) dáva prácu viac ako stovke ľudí, z nich sedemdesiat percent je znevýhodnených. Medzi nimi sú aj desiatky Rómov, ktorí na mladého šéfa nedajú dopustiť.

Nemecko, Magdeburg, migrácia

Útok v Magdeburgu vyvoláva protesty proti migrácii

22.12.2024 09:44

V nemeckom Magdeburg po útoku na vianočnom trhu sa zišli ľudia, aby dali najavo svoju nespokojnosť s nemeckou azylovou politikou.

taiwan

Čína varovala USA pre dodávky zbraní Taiwanu: Hráte sa s ohňom

22.12.2024 08:14

Čína sa v nedeľu znovu ohradila proti nedávnym americkým oznámeniam o predaji vojenskej techniky a pomoci Taiwanu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 26420x
Priemerná čítanosť článkov: 2202x

Autor blogu

Kategórie