Prípad okolo knihy „Lenin a 21. storočie“ od Petra Vidovana (Ľuboša Blahu) vyvolala údiv, prekvapenie ale aj rozhorčenie. Reakcie sú v niektorých prípadoch rýchle (stiahnutie z predaja), iné zasa škodoradostné. Aj keď statusy poslanca Blahu nemusím, kauza jeho knihy ukazuje až desivé smerovanie spoločnosti.
Na súčasný prípad sa treba pozrieť z dvoch strán. Z jednej strany tu máme odbornú publikáciu, ktorá vyšla pod pseudonymom. Aj vedenie SAV sa vyjadrilo, že je to neštandardný postup. Šarlatánstvo by sa prejavilo na (ne)kvalite textu ale odborná verejnosť by mala mať možnosť polemizovať aj s názormi autora všeobecne, nie len s jeho knihou. Túto záležitosť môže interne riešiť SAV ale kedže autorstvo je už známe, táto rovina sa stala irelevantnou. Druhá strana je o dosť horšia.
Hysterické útoky politického spektra a médií nesú prejavy psychopatickej diktatúry. Výkriky o „pochybnej knihe“ (Remišová) cez výzvy na vyhadzov Ľuboša Blahu (Galko, Šeliga) až po škodoradostné vyvyšovanie médií zatieňuje ich argumentačné vyprázdnenie. Čítali tú knihu vôbec? A majú odbornú vybavenosť ju posudzovať? Ťažko. Pri veľkosti ega niektorých si ani nedali námahu aspoň zistiť posúdenie nejakého iného vedca, ktorý má o tejto téme prehľad. A práve prázdnota ich argumentov prispieva k zhoršovaniu prostredia spoločnosti a zhoršuje vedecké bádanie, ktoré dostáva rany už dlhú dobu.
Hystéria prispela k stiahnutiu knihy z predaja viacerých kníhkupectiev. Prakticky to potvrdilo bod od Ľuboša Blahu, že žijeme v „liberálnej totalite“. I keď v totalite by si nikto z nás už ani nepípol, pri prejavoch psychopatickej diktatúry sa snažia človeka spoločensky zdiskreditovať. A čo vlastne bude záver? Verejná štvanica proti niekomu, kto číta „nežiadúcu“ knihu v električke? Kedy prídeme o slobodu čítať to, čo chceme? Kam sme sa to dostali, keď prakticky neustále je v predaji aj návod na vraždu ale inú knihu stiahnu kvôli autorovi?
Pritom všetkom vznikla paradoxná situácia: o knihu budú mať veľký záujem nielen fanúšikovia Ľuboša Blahu ale aj ľudia, ktorý sú principiálne proti potláčaniu predaja kníh. Podobná situácia vznikla (nie tak dávno) pri komikse od Spiegelmana „Maus“. Keď ju v jednej škole stiahli z učebných osnov, objednávky cez Amazon vzrástli vysokým tempom.
Sám som si Lenina objednal. Aj keď kníhkupectvo píše, že dodanie bude trvať skoro mesiac (a pri otáznej budúcnosti či ju vôbec pošlú), práve hystéria vo mne vzbudila zvedavosť. Politické statusy Ľuboša Blahu na Facebooku sú mi síce cudzie ale radšej ešte využijem možnosť zistiť, či je to vážne „pochybná kniha“ alebo obyčajná odborná kniha. Dokiaľ je ešte spoločensky prijateľné slobodne čítať.
Prekladala z police na policu? Kde? v ústave... ...
Pokakaný zbabelec Bláha sa bojí vydať svoj... ...
Realita ! Spočítaj obete, čo po ňom zostalo ?!... ...
A zase perla.... ...
Tento tvoj argument ťa presne reprezentuje..... ...
Celá debata | RSS tejto debaty