Výrok Ladislava Kamenického rozprúdil široké diskusie a rôzne reakcie. Zo svojej strany tiež nie som nadšený lebo veľa čítam a odborné knihy z dejín a biografie sú už dosť drahé. A to som obyčajný robotník v sklade bez vysokej školy. Nechcem sa ale teraz pozastaviť pri obhajobe kníh a ich ceny. Je tu časť argumentácie, ktorá mi príde chorá.
Časť občanov obhajuje tento krok kvôli konsolidácii verejných financií a asi aj nezáujmu koľko si priplatíme. Argumentujú, že „však oni si priplatia za knihy“, „ak majú na dovolenky, majú aj na knihy“, „ľudia málo čítajú a sú už čítačky“ a podobne. Pre nízko príjmové a stredné skupiny ľudí mi to príde až bezohľadné. Pre čitateľa dá kniha veľkú radosť. Je relaxom a čiastočne aj únikom od nepríjemnostiach svojho okolia.
A prečo práve knihy a nie zbrane? Súčasná vláda robí miliardové kšefty na ich nákup. Ministerstvo obrany bolo „zabudnuté“ z balíku konsolidácie. Ak ľudia málo čítajú (podľa vyššiej argumentácie), vážne nám pomôže škrabať drobné od pár knihomoľov? Viacej by nepomohlo zmeniť priority a prestať šialene zbrojiť?
Samozrejme, že nezabúdam na bačovanie Jaroslava Naďa a jeho praktickú likvidáciu obranyschopnosti štátu. Ale pri našej ekonomike si môžeme dovoliť takto naďalej zbrojiť? Plebs toto má platiť? Podľa koalície a opozície (lebo im zbrojenie nevadí a pri tomto sú veľmi ticho) áno.
Je to bezohľadnosť a výsmech voči chudobe. No namiesto toho, aby sme sa tu hádali a arogantne si vyhadzovali „však menej sa číta tak kde je problém?!“, mali by sme si spoločne položiť otázku: Keď máme šetriť, prečo kupujeme drahé kovošroty?
Peniaze na armádu nechcete ale aby fungovala... ...
Dve poznámky: - pokiaľ štát nakupuje zbrane,... ...
To mi pripomenulo https://youtu.be... ...
Za likvidáciu obranyschopnosti štátu by mali... ...
Celá debata | RSS tejto debaty