Založ si blog

George Orwell nám vie ponúknuť viac

Skoro každý pozná meno George Orwell (pravým menom Eric Arthur Blair), anglického spisovateľa, známeho vďaka jeho posledným dvom knihám, Zvieracia farma1984. Tieto dve diela sa považujú za jeho najlepšie a dodnes sú veľmi aktuálne. Pri súčasnej mediálnej a politickej manipulácii más sa ľudia radi na tieto knihy obracajú a používajú niektoré výrazy (Ideopolícia, Veľký Brat, newspeak a podobne). Lenže sa už veľa nehovorí o jeho esejach a novinových článkoch, ktorým rovnako neubúda na aktuálnosti. Dnes by som sa rád v krátkosti nad nimi pozastavil. Vypomáham si publikáciami vydanými českým vydavateľstvom Argo. Ide o štyri zväzky plné esejí, článkov a recenzií, preložených z anglickej verzie Essays  (zostavené Johnom Carey).

Pre nového čitateľa, ktorý takto do hĺbky nepozná Orwella, bude určite prekvapením rozsah tém o ktorých písal. Značná časť textov sa zaoberá politikou (domácou a zahraničnou) a spoločnosťou. Nájdeme tu však aj eseje o významných osobnostiach ako napríklad Charles Dickens, Rudyard Kipling, T. S. Eliot, Arthur Koestler, Salvador Dalí alebo Mahátma Gándhí a ďalší. Rovnako píše aj o svojich spomienkach z Barmy, z Francúzska alebo zo Španielskej občianskej vojny. Ale nie vždy preberá vážne témy. George Orwell sa dokázal pozastaviť aj nad anglickou kuchyňou, žabou obecnou alebo nad ohňom v domácnosti. V zbierke sú tiež všetky jeho články z rubriky „Jak to vidím já“ z novín Tribune, pre ktoré dlhodobo písal. Rovnako zaujímavé sú aj jeho poznámky ohľadom anglického jazyka, o nových slovách alebo ako politika vplýva na jazyk. Tiež často poukazoval na rôznu propagandu vo verejnom živote ľudí a upozorňoval na totalitné tendencie v spoločnosti.

Veľká časť publikácií sú Orwellove recenzie na knihy. Nejedná sa pritom o nejaké krátke texty ale o trochu hlbšiu analýzu. Niekedy vedel písať aj o politickej príslušnosti v danom diele (napríklad v recenzii na Žádná taková svoboda od Alexe Comforta poukazoval na sympatiu k pacifizmu). Tiež tu nájdete recenzie na Mein Kampf od Adolfa Hitlera alebo Obratník Raka od Henryho Millera (americký spisovateľ, kniha vyšla v 1934 vo Francúzsku, kvôli jeho snahe odtabuizovať pornografiu kniha v Amerike vyšla až v roku 1961) a mnohé ďalšie.

Kvôli svojim posledným dvom knihám sa George Orwell väčšinou uvádza ako symbol odporu proti komunistickému zriadeniu. Lenže v esejach bol schopný kritizovať každé politické hnutie. Či už išlo o komunizmus alebo fašizmus, ale aj konzervatívcov, liberálov, pacifistov, anarchistov, imperialistov a podobne. Napriek tomu, že sa po udalostiach v Španielsku hlásil ku demokratickému socializmu, socialistov dokázal naďalej tvrdo kritizovať.

Ak budem mať čas (a chuť), v budúcnosti by som sa rád pozastavil nad jednotlivými zväzkami a trocha hlbšie preberal jednotlivé texty. Kto je náročnejší čitateľ a chcel by kritický pohľad na danú dobu, určite navrhujem tieto knihy. Nie len v kontexte na dobu ale aj kvôli svojej aktuálnosti pre dnešok, sú eseje Georga Orwella dobre prepracované a určite vám rozšíria obzor. Rovnako skvelé sú aj jeho cestopisy Na dne v Paríži a v Londýne (popisuje fungovanie reštaurácií vo Francúzsku a jeho cestovanie ako tulák), Cesta k Wigan Pier (popis extrémnej chudoby na severu Anglicka a jeho kritika socialistických hnutí) a Hold Katalánsku (popisuje svoje zážitky zo Španielskej občianskej vojny). George Orwell nám rozhodne vie ponúknuť viac.

Keď nám nezáleží na civilistoch

07.08.2022

Správa Amnesty International Slovakia vyvolala búrku nevôle za jej kritiku ukrajinskej armády. Poukazovali najmä na taktiku boja, ktorá ohrozuje civilné obyvateľstvo (zriaďovanie základní v obytných zónach a vykonávanie útokov z obývaných budov). V texte tiež upozorňujú, že Rusko nerozlišuje civilné objekty a vojenské ciele čiže takto sú civilisti ohrození (celú [...]

Štrajk závisti a falošnosti

16.06.2022

Roky zanedbávania školstva dosiahlo vrchol a donútilo učiteľov ísť do ulíc. Ich pozícia nie je vôbec závideniahodná lebo v súčasných podmienkach nielen dobre učiť ale aj vyžiť z takého platu je skoro zázrak. Ich požiadavky sú legitímne a plne ich podporujem. Štrajk by bol síce lepší cez školský rok lebo potom by mal silnejší výtlak ale je to dobrý začiatok. [...]

Vidovan, Lenin a sloboda čítať

29.05.2022

Prípad okolo knihy „Lenin a 21. storočie“ od Petra Vidovana (Ľuboša Blahu) vyvolala údiv, prekvapenie ale aj rozhorčenie. Reakcie sú v niektorých prípadoch rýchle (stiahnutie z predaja), iné zasa škodoradostné. Aj keď statusy poslanca Blahu nemusím, kauza jeho knihy ukazuje až desivé smerovanie spoločnosti. Na súčasný prípad sa treba pozrieť z dvoch strán. Z [...]

SR Bratislava polícia UK zásah vyhrážky preverovanie BAX

Riaditeľ o bombových hrozbách: budovu sme vypratali do 10 minút. Podľa bezpečnostného experta je útok “anomália ako hrom”

07.05.2024 21:31

Výpoveď riaditeľa školy v Beckove a predsedu Asociace bezpečná škola z Českej republiky.

čaputová

Čaputová vetovala novelu zákona o múzeách a galériách

07.05.2024 19:28, aktualizované: 19:40

Namieta, že ňou dochádza k zníženiu štandardov transparentnosti a odbornosti pri obsadzovaní funkcií.

France China

Riziko zrážky francúzskych sudov s čínskymi autami. Macron robí záchranára vývozcom koňaku

07.05.2024 18:55

Peking sa dlhší čas vyhráža, že uvalí vysoké clo na dovoz koňaku z Francúzska. Mohol byť šéf Elyzejského paláca spokojný po debate s čínskym lídrom?

Predseda KDH Milan Majerský

Smer sa pri téme zmien pohlavia pridal k progresívnej opozícii, tvrdí šéf KDH

07.05.2024 16:52

Majerský hovorí o „premárnenej šanci zabrzdiť pomýlené ideológie, ktorých obeťami sú najmä zraniteľné dospievajúce deti“.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 23400x
Priemerná čítanosť článkov: 2340x

Autor blogu

Kategórie